"Ķipari"

2020./2021.mācību gads

   Šajā mācību gadā "Ķiparu" grupiņā mācības uzsāka paši jaunākie "Saulespuķes"  audzēkņi.

Galvenais uzdevums ir bijis veiksmīgi iziet adaptācijas periodu gan bērniem, gan vecākiem, jo pirmie solīši bērnudārza apmeklēšanā vienmēr ir uztraukumu un emociju bagāti. Neskatoties, ka "Ķipari "ir mazi, visi ir ziņkārīgi, draudzīgi, darboties griboši un lielas personības.

   Mācību gadu uzsākām ar grupas vecāku sapulci. Vienojāmies par kopīgajiem lielajiem noteikumiem, pastāstījām par dienas ritumu, un to, kā norit adaptācijas periods. Saruna izveidojās saistoša, jo vecāki ar interesi uzdeva papildjautājumus.

   Ievērojot vecumposma īpatnības, organizējām bērniem piemērotu vidi un nodarbības, kurās bērniem ir iespēja attīstīt taktīlās sajūtas –tiek piedāvāti bēršanas un vēršanas materiāli, dabas materiāli ar dažādu faktūru, sāls mīklas un plastilīna darbiņi pirkstiņu muskulatūras stiprināšanai.

Valodas pilnveidošanā izmantojam rotaļas, dziesmas un dzejoļus ar kustību elementiem.

Apgūstam arī praktiskas iemaņas – pašapkalpošanos.

Lielākais laiks tiek pavadīts, lai iemācītos draudzēties, un kopīgi rotaļāties.

"Ķiparu" grupas sena tradīcija ir īsākas un garākas pastaigas, tāpēc gaisa tilts pār "Mūsu" ir iepazīts un garais serpentīna celiņš izskriets. Esam sadraudzējušies ar upes iemītniecēm – pīlēm, kurām nereti tika arī cienasts. Notika arī ceļojums uz lielo "Mūsas" upes tiltu.

Mazie "Ķipari" izrādījās lieli teātra mīļotāji, jo kopā ar lielajiem bērnudārza bērniem , ar interesi un pacietību ir noskatījušies  jau vairākas muzikālas izrādes – ,,Esmu liels”, ,,Un atkal Nezinītis”.

Pirmā "Ķiparu" ballīte - ,,Ķirbju ballīte”, kurai gatavojoties cepām īpašus cepumus, rotājām grupu, pārģērbāmies, fotografējāmies foto stūrītī, dejojām un nedaudz jokojāmies.

Iepazināmies ar Mārtiņdienas tradīcijām, zināšanas papildinājām arī digitāli, noskatoties informatīvas filmiņas par tēmu – Mārtiņi un Ķekatas.

Ar lielu nopietnību pievērsāmies Latvijas Republikas proklamēšanas dienai, piedalījāmies svinīgā pasākumā.

Bet Ziemassvētku gaidīšanas laiks noritēja, kā liela darbošanās darbnīca – rotājām grupu, saposām eglīti, veidojām ziemas gleznas, cepām piparkūkas, priecājāmies par izveidoto pasaku mežu bērnudārza gaitenī un noslēgumā satikāmies rūķu ballītē pie lielās Ziemassvētku eglītes. Pie eglītes sagaidīja noslēpumains rūķis, kurš ar interesi vēroja "Ķiparu" svētkus un katram dāvāja saldumu tūtu.

Janvāra mēnesī "Ķipari" ļāvās eksperimentiem ar sniegu un ledu. Vērojām, kā kūst sniegs, kā sniegā rotaļājās krāsas, sasaldējām ledus formiņas. Izveidojām lielās ziemas vitrāžas logā izmantojot tikai baltas krāsas materiālus.

Februāris, kā ierasts ir draudzības mēnesis. Darbojāmies cepumu darbnīcās un cepām vafeļu tūtiņas, ar kurām pacienājām arī citus dārziņa bērnus, bet sirds cepumiņus dāvinājām vecākiem. Saposušies un dekorējušies ar sirsniņām jautri nosvinējām draudzības ballīti.

Marts izvērsās ļoti darbīgs, jo izveidojām projektu sadarbībā ar grupas bērnu vecākiem ,,Krāsu nedēļa”. Katru nedēļas dienu bērnudārzā ieradāmies noteiktas krāsa apģērbā, nesām noteiktas krāsas priekšmetus krāsu izstādei. Katru dienu tika klāts galds citā krāsā un arī cienasts bija dienas krāsā. Krāsu eksperimenti turpinājās visu mēnesi- pūšot krāsu burbuļus, zīmējot izmantojot neparastus priekšmetus, pūšot krāsiņai vēju un vērojot krāsu saplūšanas brīnumus.

 

 

Aprīļa lielākais notikums ir Lieldienu svētki. Šoreiz svētku aktivitātes notika tikai grupiņas telpās. Ripinājām olas, krāsojām olas, piedalījāmies jautrās stafetēs ar Lieldienu zaķi. Tika sagatavotas Lieldienu zaķa dāvanas vecākiem. Aprīli sagaidījām ar putnu vērošanu, pētīšanu un putnu dziesmu klausīšanos. Apciemojām arī savus putnu draugus Mūsas upē – lielo pīļu saimi. Noslēgumā rīkojām putnu ballīti.

Maijs ir ģimenes mēnesis. Gatavojām īpašas dāvanas māmiņām – bērna mazās rociņas nospiedums jaukā taureņu dekorētā rāmītī, protams, arī salds pārsteigums. Māmiņu dienas rītā māmiņas saņēma muzikālu video ar sirsnīgiem "Ķiparu" sveicieniem.

"Ķipari" ir lieli ceļotāji. Apceļojām tuvāku un tālāku apkārtni, vērojot dabu, īpaši kukainīšus.

Izlaidumam tuvojoties, arī "Ķipari" palīdzēja gatavoties svētkiem, veidoja dekorus, izveidoja puķu dārziņu, noorganizēja diskotĒku nākamajiem skolniekiem.

Jūnijs – vasara. Rotaļas laukumā un draiskošanās mazajos baseinos ar zivju ķeršanu.

2019./2020.mācību gads

          Septembris. Šo mācību gadu uzsākam ar lielu interesi un prieku, jo "Ķiparu" grupiņai pievienojas jauni draugi. Jāprot sadraudzēties, atrast kopīgas spēles, jāuzsāk kopīgi darbi, izmantojot kompetenču pieeju. Sākām veidot "Ķiparu" grupas lielo alfabētu, katram burtiņam dāvinot mazu dāvaniņu. Ciparu pasaules apguvē pielietojam dažādus dabas materiālus – akmeņus, pupas, čiekurus, u.c.

          Septembrī paspējām aizbraukt mācību ekskursijā uz Uzvaras pamatskolu, kur iepazinām Ziedoņa fonda veidoto digitālo izstādi ,,Izgaismot Latviju”, apciemojām ECO klasi un apmeklējām  muzeju ,,Miķelis”.

          "Ķipari" ir lieli ceļotāji, jo esam paspējuši sveikt rudeni iepazīstot tuvāko apkārtni – gājēju tiltiņu pār "Mūsu", "Bērzkalnu" ciemata celiņus un"Mūsas" krastu.    

     Oktobri iesākām ar ar ābolu darbnīcas atvēršanu. Griezām ābolus žāvēšanai, vārījām ābolu ievārījumu un gaidījām ciemos kaimiņu grupu bērnus, lai prezentētu savu veikumu un degustētu gatavoto. Piedalījāmies arī citu grupiņu veidotājās rudens velšu prezentācijās- cienājāmies ar dārzeņu salātiem, degustējām un centāmies atminēt sulu nosaukumus.

    * Oktobrī paspējām noķert pasakainas lapu dejas Bauskas pilskalnā un nodziedāt skaļu dziesmu Bauskas estrādē.

  * Domājot par drošību, apmeklējām"Lielās Džimbas" skolu, kura bija atbraukusi no Rīgas un sagaidīja mūs bērnudārzā ,,Pasaulīte”. Bērni aktīvi iesaistījās diskusijās, izspēlēja situāciju rotaļas, lai vairotu pieredzi drošības jomā, kā ari saņēmām "Džimbas" skolas diplomu.

 

     Novembra lielākais notikums ir"Mārtiņa tirgus". Ar vecāku palīdzību notika pamatīga gatavošanās- sagatavotas preces tirgum, veidotas maskas, apgūtas dziesmas un dzejoļi.

     *Latvijas valsts 101. dzimšanas dienā gatavojām svētku torti. Bērni ātri vienojās par tortes dekorēšanu ar karoga simbolu. Svinīgajā pasākumā Ķipari iepriecināja bērnudārza draugus ar sirsnīgu dziesmu un dzejoli par Latviju.

    *Bērnu žurnāls ,,Pūcīte” aicināja pirmsskolniekus piedalīties 4. Pūcītes olimpiādē, tāpēc SPII ,,Saulespuķe” rudenī izsludināja akciju – čiekuru lasīšana. Kopā tika sanestas trīs milzīgas kastes ar dažādiem čiekuriem. Bērnudārza bērni izveidoja labirinta ceļu, kurā Pūcīte dodās piedzīvojumā ar uzdevumiem. "Ķipari" ar prieku palīdzēja izdomāt lielo Pūcītes piedzīvojuma stāstu.
* Decembris ir Ziemassvētku  gaidīšanas laiks. Dekorējām ne tikai grupiņu, bet palīdzējām veidot dekorus arī bērnudārzam- lielās sniega puķes. Katru gadu" Ķipari" darbojas piparkūku darbnīcā. Arī svētku dienā, kopā ar vecākiem veidojām  Ziemassvētku lukturus, lai izgaismotu ceļu uz bērnudārzu.

* Janvāri iesākām ar ļoti labu darbiņu, devāmies uz dzīvnieku patversmi Ozolniekos ,,Ķepu ķepā”. Patversme pārsteidza ar iemītnieku daudzveidību- suņi, kaķi, truši, pīles, cūkas, kazas, zirgi. Paldies vecākiem par atbalstu dāvanu sagatavošanā.

 

     * Februāris bija bagāts ar jautrām aktivitātēm. Piedalījāmies ,,Draugu diskotēkā”, īpaši ievērojot sarkanās krāsas klātbūtni apģērbā. Kārtīgi izkustējāmies ,,Jautro raganiņu ziemas sporta spēlēs”- slēpojām, braucām ar skrituļragavām, pikojāmies, spēlējām hokeju.

 

      * Marta projekts ,, Es liels un vesels”. Sākām ar aktīvām pastaigām, neaizmirstot pabarot pīļu saimi "Mūsas" upē. Noskaidrojām, kas ir svarīgs mūsu ķermenim, lai tas būtu vesels. Tīrība, fiziskās aktivitātes, veselīgs uzturs, pozitīvas emocijas. Ciemos sagaidījām veselīga uztura speciālisti no Rīgas ar lekciju ,, Veselīga uztura šķīvis’’.

     * Sākām audzēt pavasara vitamīnus- zirņu, redīsu, saulespuķu dīgstus. Bērni paši gatavoja sviestmaizes un ar prieku atklāja, ka sviestmaizes var būt veselīgas, garšīgas un uzjautrinošas.

 

2018./2019.mācību gads

     * Šogad esam “lielie”, jo daļa bērnu apgūst programmu, kas sagatavo skolai nākamos skolniekus, tāpēc daudz mācāmies burtus, ciparus, saistošas lietas par apkārtni, pētām dabu, esam radoši, dodamies ļoti garās pastaigās.

     * Oktobrī sākām iet Džimbas skolā, mācījāmies visu par drošību. Skolotāja Dzintra vadīja saistošas 9 nodarbības un rezultātā ieguvām Džimbas skolas diplomu.

     * Esam iesaistījušies  Rundāles novada rīkotajā akcijā – bibliotēka PII “Saulespuķe” , kas norisinās visu mācību gadu. Bibliotēka atved plašu grāmatu klāstu, bērni patstāvīgi izvēlas sev interesantāko grāmatiņu. Ar interesi klausāmies pasaku lasījumus, kuri tiek papildināti ar attēliem un lellēm.

     * Piedalāmies Rundāles novada fizisko aktivitāšu projektā (visu māc. gadu) un apmeklējam regulāras baseina nodarbības.

     * Svarīga ir mūsu higiēna, tāpēc klausījāmies lekciju “Veseli zobi”, kurā ar spēles palīdzību apguvām pareizas ēšanas noteikumus un zobu tīrīšanas secību!

     * Mārtiņdienu sagaidījām tērpušies maskās un piedalījāmies tirdziņā.
Viesojāmies pie rudens saimniecēm, braucām uz tirgu, vārījām dārzeņu zupas, gājām rotaļās. Svarīgākais notikums bija andelēšanās tirgū, Ķipari māk skaitīt naudu.

     *  “Esi veikls, stiprs un vesels Latvijā” ir jauka sporta diena kuru organizē sporta skolotāja ar palīgiem. Stafetes ir atraktīvas, uzjautrinošas, netrūkst smieklu un pārsteigumu.

     * Svarīgs pasākums - ”Latvijai 100”, kur svinīgā pasākumā priecājāmies par Latvijas valsti, vērojot video. Tika sagatavoti dzejoļi un dziesmas un iededzām 100 svecītes kliņģerī. Katra bērna ģimenes veltījums svētkos bija saulespuķes zieds un pašizgatavota mājiņa.

     * Atklājām, ka esam lieli muzikanti, kad ārā prezentēja mūzikas instrumentus.

     * Ziemassvētku gaidīšana tika ievīta daudzu notikumu virpulī:

  • Rotājām grupu un grupas egli;
  • Svinējām Ziemassvētkus ar jautrajiem rūķiem;
  • Braucām sniegotā ceļojumā uz Tērveti – rūķu pilsētu;
  • Apmeklējām Bauskas muzeja pasākumu ar eglīšu rotāšanu un pankūku ēšanu.